GÖBEKLİTEPE OTONOM SÜRÜŞ TAKIMI

GÖBEKLİTEPE OTONOM SÜRÜŞ TAKIMI – BARKIN ARACI

DANIŞMAN:

Doç. Dr. İbrahim Berkan AYDİLEK

EKİP:

Arş. Gör. Mehmet Umut Salur

Arş. Gör. Cengiz Kına

Mücahit Öztürk – Takım Lideri

Beyza Nur Bütün

Mehmet Nazım Korkmaz

Mustafa Şimşek

Mehmet Reşat Ademoğlu

Ahmet Toprak

HAKKIMIZDA

Bitirme Projesi kapsamında başlattığımız bu projede 6 kişilik ekip üyesinden oluşmaktayız ve Harran Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinde okuyoruz. Bu projedeki ana hedefimiz standart bir elektrikli aracın otonom araç haline getirilmesi sürecindeki bütün adımları pratikte canlandırmak ve Türkçe literatüre geniş bir kapsamı olan “Otonom Araç Prototipi Geliştirme” başlığı altında bir kaynak üretmektir. Ayrıca proje sürecini başarıyla tamamlayarak TEKNOFEST Robotaksi yarışmasına katılım sağlamak planlanmaktadır.

OTONOM ARAÇ NEDİR?

Sahip olduğu otomatik kontrol sistemleri sayesinde bir sürücüye ihtiyaç duymadan yolu, trafik akışını ve çevresini algılayarak sürücünün müdahalesi olmadan seyir halinde gidebilen araçlardır.

KULLANILACAK TEKNOLOJİLER

Projenin yazılım alanında kullanılan teknolojiler ROS, YOLO, OpenCV, RCL gibi teknolojilerden oluşmaktadır. Ayrıca araç üzerindeki testlere başlamadan önce simülasyon ortamında testler gerçekleştirilmektedir. Bu testler için ilgili harita tasarımlarımızı Sketchup ve Unity 3D üzerinden yapıyor ve LGSVL simülasyon ortamında gerçekçi testlerimizi yapıyoruz. Bu sayede gerçek araç üzerinde çalışmaya başlamadan önce geliştirdiğimiz programların doğruluğunu test etmiş oluyoruz. Ayrıca şerit takibi ve tabela tanıma işlemlerinde yüksek doğruluklar alabilmek için büyük verilere ihtiyacımız bulunmaktadır.

BU YARIŞMAYA KATILIM SAĞLAYACAKLARA NE ÖNERİRSİNİZ?

Projenin sadece yazılım alanıyla alakalı olarak; C++ ve Python bilgisine sahip, bu alanlarda daha önce çalışmalar gerçekleştirmiş veya bu alanda araştırmaya meraklı 3-4 kişiden oluşan 4 ayrı ekip (araç üzerinde kullanılması planlanan sensörlere göre ekibin sayısı artabilir.) oluşturulması gerekmektedir. Sonrasında da ilgili teknolojilerle alakalı olarak medya platformlarında yayınlanan kurslar incelenerek plan ve takvim oluşturulmalı ve bu takvime sadık kalınmalıdır. Bu sayede Simülasyon ortamı hazırlandıktan sonra ROS ekibi yazılımını Simülasyon ortamı üzerinde test edebilecek ve görüntü işleme ile şerit takip sistemini geliştiren ekip de ROS üzerinde geliştirdikleri kodu deneme imkanı bulmuş olacaklar.

Şekil-1: Şerit takibine yönelik gerçekleştirilen OpenCV çalışmasından bir görüntü.

Şekil-2: Tabela tanıma sistemine yönelik gerçekleştirilen YOLO çalışmasından görüntü.

Şekil-3: LGSVL Simülasyon ortamı çalışmasından bir görüntü.